Kilka porad przy wyborze garażu.


garaz drewnianyGaraże drewniane nie są tak popularne jak garaże murowane czy blaszane, a szkoda. Ich niewątpliwą zaletą, są walory estetyczne, stosunkowo niskie koszty wykonania oraz wysoka energooszczędność. Nie do przecenienia jest też fakt, że garaż drewniany można postawić dosłownie w kilka dni.

Dlaczego warto wybrać drewniany garaż?

Na garaż drewniany dużo częściej decydują się osoby, których domy także są wykonane z drewna. Taki wybór jest naturalny dla osób znających i doceniających walory tego budulca. Jednak coraz częściej za wyborem tego typu garażu przemawiają też względy ekonomiczne.

  • garaż drewniany dwustanowiskowy fot. ogrodosfera.plCena budowy garażu drewnianego jest niższa od murowanego.
  • Garaż drewniany jest tańszy w użytkowaniu dzięki termoizolacyjnym walorom drewna, które nie wymaga docieplania i dogrzewania zimą.
  • Montaż jest szybki i prosty, zwłaszcza w przypadku gotowych konstrukcji, które można samodzielne złożyć bez pomocy fachowców.
  • Odpowiednia konserwacja zapewnia drewnu długowieczność.

Rodzaje garaży drewnianych.

Występuje wiele typów garaży drewnianych, może to być na przykład samo zadaszenie na kolumnach, wiata lub pełny budynek z bramą. Garaż może być budowlą wolno stojącą lub przylegać jedną czy nawet dwiema ścianami do innego budynku.Występują też różne technologie wykonania tego typu konstrukcji. Coraz popularniejsze są garaże budowane z bali lub o konstrukcji szkieletowej. Garaż drewniany może pomieścić jeden samochód lub kilka, może być pokryty papą, gontem bitumicznym, blacho-dachówką czy dachówką ceramiczną – tu ograniczeniem jest projekt, nasze finanse i gust. Równie duża dowolność istnieje przy wyborze bram garażowych, stosowanych w przypadku budowli drewnianych. Dopuszcza się zarówno stosowanie bram wykonanych z drewna jaki z metalu. Od naszych potrzeb zależy też czy zastosujemy drzwi jedno czy dwuskrzydłowe. Jak widać przy konstrukcjach drewnianych mamy dużo większe możliwości wyboru niż na przykład przy blaszanych.

Garaż drewniany w kilka dni? Dlaczego nie?!

Jeśli zdecydujemy się na budowanie drewnianego garażu z niewielkich elementów, czyli z desek, to jego budowa potrwa trochę dłużej. Natomiast coraz większą popularnością, cieszą się gotowe garaże drewniane wykonane z modułów do samodzielnego montażu.

Konstrukcja takiego drewnianego garażu składa się zwykle z systemu słupów opartych na podwalinie, czyli poziomej belce, która złączona jest z oczepem czyli belką górną belką. To na niej wsparta jest konstrukcja dachu. Ściany są zbudowane z desek łączonych na pióro i wpust. Takie konstrukcje dostępne są w ofercie internetowych sklepów ogrodniczych.

Czy budowa garażu na własnej posesji wymaga pozwolenia na budowę czy jedynie zgłoszenia?

Prawo Budowlane jasno określa, które budynki można postawić na własnej posesji bez pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Tak więc, pozwolenia na budowę nie wymaga się w przypadku:

  • budowy wolno stojących, parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii o powierzchni zabudowy do 25 m2.
  • budowy tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem.

Można wiec interpretując literę prawa stwierdzić, że postawienie garażu trwale połączonego z gruntem, czyli garażu murowanego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę a postawienie garażu blaszanego czy garaży drewnianych wymaga jedynie zgłoszenia.Jednak konstrukcje uznane za tymczasowe muszą być zdemontowane po okresie nie dłuższym niż 120 dni od ich postawienia. Czy w takim razie można uznać garaż za parterowy budynek gospodarczy? Również w tej kwestii jest wiele opinii. Żeby uniknąć nieporozumień najlepiej jest złożyć wniosek o uzyskanie pozwolenie na budowę garażu. Taki wniosek składa się w starostwie, wraz z odpowiednimi dokumentami – najważniejszy jest projekt garażu. Niestety starostwo ma aż dwa miesiące na wydanie decyzji. Odradzamy jednak omijanie tej procedury, gdyż za wybudowanie garażu bez zgody grożą stosowne kary.

Zobacz garaże drewniane w naszym sklepie http://ogrodosfera.pl/garaze-drewniane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>