Kilka porad przy wyborze garażu.


garaz drewnianyGaraże drewniane nie są tak popularne jak garaże murowane czy blaszane, a szkoda. Ich niewątpliwą zaletą, są walory estetyczne, stosunkowo niskie koszty wykonania oraz wysoka energooszczędność. Nie do przecenienia jest też fakt, że garaż drewniany można postawić dosłownie w kilka dni.

Dlaczego warto wybrać drewniany garaż?

Na garaż drewniany dużo częściej decydują się osoby, których domy także są wykonane z drewna. Taki wybór jest naturalny dla osób znających i doceniających walory tego budulca. Jednak coraz częściej za wyborem tego typu garażu przemawiają też względy ekonomiczne.

 • garaż drewniany dwustanowiskowy fot. ogrodosfera.plCena budowy garażu drewnianego jest niższa od murowanego.
 • Garaż drewniany jest tańszy w użytkowaniu dzięki termoizolacyjnym walorom drewna, które nie wymaga docieplania i dogrzewania zimą.
 • Montaż jest szybki i prosty, zwłaszcza w przypadku gotowych konstrukcji, które można samodzielne złożyć bez pomocy fachowców.
 • Odpowiednia konserwacja zapewnia drewnu długowieczność.

Rodzaje garaży drewnianych.

Występuje wiele typów garaży drewnianych, może to być na przykład samo zadaszenie na kolumnach, wiata lub pełny budynek z bramą. Garaż może być budowlą wolno stojącą lub przylegać jedną czy nawet dwiema ścianami do innego budynku.Występują też różne technologie wykonania tego typu konstrukcji. Coraz popularniejsze są garaże budowane z bali lub o konstrukcji szkieletowej. Garaż drewniany może pomieścić jeden samochód lub kilka, może być pokryty papą, gontem bitumicznym, blacho-dachówką czy dachówką ceramiczną – tu ograniczeniem jest projekt, nasze finanse i gust. Równie duża dowolność istnieje przy wyborze bram garażowych, stosowanych w przypadku budowli drewnianych. Dopuszcza się zarówno stosowanie bram wykonanych z drewna jaki z metalu. Od naszych potrzeb zależy też czy zastosujemy drzwi jedno czy dwuskrzydłowe. Jak widać przy konstrukcjach drewnianych mamy dużo większe możliwości wyboru niż na przykład przy blaszanych.

Garaż drewniany w kilka dni? Dlaczego nie?!

Jeśli zdecydujemy się na budowanie drewnianego garażu z niewielkich elementów, czyli z desek, to jego budowa potrwa trochę dłużej. Natomiast coraz większą popularnością, cieszą się gotowe garaże drewniane wykonane z modułów do samodzielnego montażu.

Konstrukcja takiego drewnianego garażu składa się zwykle z systemu słupów opartych na podwalinie, czyli poziomej belce, która złączona jest z oczepem czyli belką górną belką. To na niej wsparta jest konstrukcja dachu. Ściany są zbudowane z desek łączonych na pióro i wpust. Takie konstrukcje dostępne są w ofercie internetowych sklepów ogrodniczych.

Czy budowa garażu na własnej posesji wymaga pozwolenia na budowę czy jedynie zgłoszenia?

Prawo Budowlane jasno określa, które budynki można postawić na własnej posesji bez pozwolenia na budowę, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Od 2015 roku wprowadzono nowe regulacje prawne, które są korzystne dla właścicieli ogrodów i działek. Tak więc, pozwolenia na budowę nie wymaga się w przypadku:

 • budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, o powierzchni zabudowy do 35 m2 (zwiększono ją z 25m2), jeśli łączna liczba tych obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 działki.
 • budowy tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem.

Rodzaj garażu (murowany, blaszany) nie ma znaczenia, jeśli spełni się powyższe warunki. W przypadku wymienionych konstrukcji przepisy nie precyzują jasno czy należy zgłaszać zamiar budowy. Na wszelki wypadek lepiej jednak wysłać dokumenty do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Zgłoszenie powinno zawierać zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonania prac budowlanych, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania daną działką, na której ma powstać obiekt oraz szkice obiektu. Jeśli w ciągu 14 dni odpowiedni organ urzędniczy nie zgłosi zastrzeżeń, można przystępować do budowy.

Pozwolenia na budowę wymagają obiekty o powierzchni powyżej 35m2.

Zobacz garaże drewniane w naszym sklepie

7 myśli nt. „Kilka porad przy wyborze garażu.

 1. Właśnie próbuję odnaleźć w 100% pewne informacje potwierdzające konieczność zgłaszania zakupu garażu drewnianego, ale jak widzę Wy również nie jesteście w 100% pewni o co chodzi w prawie. Chyba jedynym sensownym rozwiązaniem będzie po prostu zgłoszenie w gminie, wtedy przynajmniej nie będzie ryzyka, że dowalą nam jakąś potężną karę ;/

 2. Moment. W innym artykule pisaliście, że na wsiach max to 35 metrów. Tutaj nie ma podziału na wieś i tereny miejskie. To zatem jak to ostatecznie jest? 30 metrów na wsi też trzeba zgłaszać?

 3. Piszecie na temat docieplania – czy zatem jeśli garaż nie jest drewniany wymaga docieplania? W jaki sposób? Czy ktoś jest w stanie określić jakie to są mniej więcej koszty? Bo wychodzi z tego, że zakup garażu wykonanego ze słabych materiałów jest żadną oszczędnością…

 4. Czy przy drewnianych garażach istnieje możliwość zamontowania automatycznego zamykania, bramy na pilota? Widzieliście takie rozwiązania? Jeśli tak to proszę pokażcie tak mniej więcej z jakimi kosztami może się to wiązać?

 5. Od 3 lat mamy własny garaż wykonany z gotowych elementów, właśnie od Ogrodosfery. Przyznam, że obawialiśmy się jakości i trwałości, ale jak na razie nie ma jakichkolwiek śladów. Zapowiada się, że garaż powinien trochę posłużyć.

 6. Polecam duże garaże z prostego względu – zmieści się w nich nie tylko samochód, ale również inne elementy – choćby narzędzia czy wyposażenie domu, to może być taki mały warsztat. Oczywiście ograniczeniem może być tutaj budżet i to na jego podstawie należy decydować jakie garaż wybierzecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *