Tunele foliowe – krótki poradnik dla początkujących ogrodników


TUNEL FOLIOWY *A6* 6,0 x 3,0 x 1,9 m

Tunel foliowy

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wiele roślin wam słabo kwitnie a uprawiane warzywa są co najwyżej oryginalną ozdobą? Dlaczego wasze ogrody nie kwitną  tak bujnie, jak na zdjęciach z magazynów ogrodniczych? Wszystko to wina naszego klimatu. Rozwiązanie jest prostsze niż mogłoby się nam wydawać – musimy postawić w ogrodzie tunel foliowy.

Tunel foliowy jest dla każdego?

Nasz klimat może nie należy do najgorszych, niemniej wiele gatunków roślin nie czuje się u nas zbyt dobrze. Sporo gatunków warzyw, takich jak pomidory, cukinie czy ogórki, które mimo, że są normalnie uprawiane w naszym klimacie, z nie dają tak obfitych zbiorów jak w cieplejszych rejonach. Dotyczy to też wielu gatunków kwiatów. Rozwiązaniem tego problemu jest tunel foliowy lub szklarnia. Niezależnie które z nich wybierzemy, możemy stworzyć dla roślin odpowiednie warunki wzrostu, z podwyższoną temperaturą i wilgotnością, zapewnioną przez izolację, jaką stanowi folia lub szkło, oraz uchronić bardziej delikatne rośliny przed silnymi wiatrami. W przypadku warzyw uprawianych pod taką osłoną możemy nawet mieć kilka zbiorów tego samego roku. Tunele foliowe dla działkowców wiążą się również z przyśpieszeniem zbiorów o co najmniej miesiąc oraz rozpoczęciem okresu wegetacyjnego już w lutym. W przypadku roślin ozdobnych, tunel foliowy umożliwia uprawę w bezpiecznych warunkach aż do osiągnięcia odpowiednich wymiarów kiedy już możemy przesadzać je w miejsca docelowe. Ta technika umożliwia nam uprawę nie tylko roślin normalnie nieprzystosowanych do naszego klimatu, ale również przyśpieszenie wzrostu wielu krzewów wieloletnich, które w naturalnych warunkach potrzebowałyby lat, aby rozwinąć się do takiego samego poziomu.

Hodowla tunelowa

Hodowla tunelowa

Tunel foliowy czy szklarnia?

Ogrodowy tunel foliowy jest tańszy od szklarni i bardziej mobilny. Możemy go szybko postawić w wybranym miejscu a w razie konieczności szybko złożyć i przenieść. Pozwala to ochronę i przyśpieszenie wzrostu roślin w ogrodzie a w odpowiednim momencie łatwe usunięcie całej konstrukcji. Mobilność jest też cechą bardzo ważną przy tunelach foliowych dla działkowców. Przyśpieszona wegetacja wiąże się z większymi obciążeniami dla gleby, która szybko może zostać wyjałowiona. Również w przypadku zakażenia roślin przez grzyby lub wirusy, zamiast całkowicie usuwać całą warstwę gleby i liczyć na poprawę, możemy przenieść nasz tunel. Warto również o nim pomyśleć, jeśli nie mamy w pełni przemyślanego planu ogrodu lub chcemy sobie pozostawić możliwość zmiany aranżacji.

Wybór szklarni umożliwia zamontowanie w niej osobnego ogrzewania oraz systemów do kontroli wilgotności. Oznacza to, że w odróżnieniu od tunelu foliowego, możemy uprawiać rośliny również zimą. Całkowite uniezależnienie się od warunków pogodowych sprawia, że możemy cieszyć się również roślinami tropikalnymi, wymagającymi wysokich temperatur,  czasami nawet w okolicach 40 stopni. Tunele foliowe do ogrodu nie dają takiej możliwości, aczkolwiek w większych cieplarniach foliowych stosowane są systemy grzewcze skonstruowane z rur grzejnych połączonych z własną kotłownią. Rozwiązanie to jest mało polecane do mniejszych obiektów, ponieważ folia cechuje się niską izolacją cieplną i tego rodzaju inwestycja jest raczej nieopłacalna. Konstrukcja szklarni jest dosyć  droga a wszystkie dodatkowe udogodnienia, jak chociażby ogrzewanie, znacznie jeszcze  podwyższają cenę. Szklarni, w odróżnieniu od tunelu foliowego, nie da się także przenieść, dlatego przy intensywnej uprawie możemy spodziewać się szybkiego wyjałowienia podłoża i konieczności stosowania dużej ilości nawozów.

Jaki wybrać tunel foliowy?

Warto zastanowić się czy potrzebujemy jedynie małego tunelu czy większej konstrukcji. Niektóre firmy wydzielają osobno tunele foliowe do ogrodu oraz tunele foliowe dla działkowców, niemniej ich konstrukcje są niemal identyczne. Z tego powodu wiele firm odchodzi od tego podziału. W przypadku tuneli foliowych dla działkowców stosuje się większe i bardziej wytrzymałe konstrukcje z rurek metalowych. Rurki metalowe z powodu swojej wagi zmniejszają mobilność naszego tunelu, jednak cały stelaż jest bardziej odporny na silne wiatry. Tunele foliowe do ogrodu są mniejsze i zrobione zazwyczaj z rurek PCV. Obecnie produkowane rurki PCV są niewiele słabsze od rurek metalowych, dlatego często możemy spotkać modele o identycznych wymiarach, co te z metalowymi częściami. Jednak nadal są od nich znacznie lżejsze. Innym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest sama folia, z której wykonano nasze tunele. Możemy zdecydować się na folię perforowaną, umożliwiającą swobodną wymianę powietrza lub folię bez perforacji, która lepiej utrzymuje temperaturę oraz wilgotność wewnątrz tunelu. W tym przypadku wybór zależy od wymagań naszych roślin.

Jak uprawiać pod tunelem foliowym?

Hodowla pomidorów z tunelu foliowym

Hodowla pomidorów z tunelu foliowym

Jeśli planujemy prowadzić intensywną uprawę nasz tunel lub tunele foliowe do ogrodu powinny zostać postawione na właściwym terenie. Wybrany fragment działki powinien być nasłoneczniony i najlepiej pochylony lekko w stronę południową. Nie należy przesadzać z przechyleniem gruntu, bo przy intensywnym podlewaniu może to powodować wypłukiwanie minerałów z gruntu. Dobrze, aby teren był osłonięty od silniejszych wiatrów i znajdował się blisko dobrego źródła wody. W zależności od wymagań naszych roślin gleba może różnić się parametrami jednak, jeśli w przypadku tuneli foliowych dla działkowców powinna być ciepła, bardzo żyzna, średnio wilgotna. Mile widziana jest ziemia torfowa lub mieszanka z jej wysokim procentem. Tunele foliowe dla działkowców ustawia się zazwyczaj dłuższym bokiem w kierunku północno-południowym. Daje to dobre naświetlenie i pełne wykorzystanie właściwości folii do kumulowania promieni słonecznych. W przypadku niskich odmian roślin pierwsze rzędy powinny być oddalone co najmniej 15 cm od ściany tunelu, rośliny średniowysokie jak np. kalafiory i im podobne należy zacząć sadzić 25-30 cm od ściany. Dla roślin o kształcie zbliżonym do krzewów pomidorowych najlepiej zachować 40 cm odstępu. Jeśli posiadamy więcej niż jeden tunel poszczególne tunele foliowe powinny być ustawione co najmniej z 70 cm odstępu aby zapewnić swobodne przejście. Wielu producentów zapewnia, że ich konstrukcje można zostawiać na okres zimowy bez demontażu, niemniej warto zdjąć chociaż samą folię, umyć ją, wysuszyć, złożyć i zostawić w bezpiecznym do wiosny.

Czy tunele foliowe do ogrodu można samemu zmontować?

Tunele foliowe ogrodnicze metalowe montaż

Tunele foliowe ogrodnicze metalowe montaż

Jedną z największych zalet tuneli foliowych do ogrodów lub działek jest ich łatwy montaż i demontaż. Wszystkie tunele foliowe dla działkowców są wyposażane we wszelkie niezbędne rurki, zaczepy oraz inne elementy potrzebne do montażu. Zazwyczaj mamy załączoną dość prostą i przystępną instrukcję w formie opisowej oraz obrazkowej i nie potrzeba tutaj ani specjalistycznej wiedzy ani wykwalifikowanej ekipy. Pamiętajmy tylko,  aby okopać nadmiar folii u dołu oraz że gwoździki pierścieniowe, które służą do blokowania kształtek, należy wkręcać a nie wbijać, i krok po kroku wykonywać czynności opisane w instrukcji.

Zobacz   tunele foliowe w naszym sklepie

6 myśli nt. „Tunele foliowe – krótki poradnik dla początkujących ogrodników

  1. Dotychczas mieliśmy drewnianą konstrukcję naszej folii, problem tkwil w tym, że co jakiś czas wymagała ona wymiany. A jak to wygląda w przypadku kontrukcji stalowej? Na ile lat to powinno być wystarczające? Poważnie zastanawiam się nad wymianą…

  2. Prowadzimy folię od kilku lat, ale to jest kontrukcja samodzielnie wzniesiona, drewniana + klasyczna folia na to położona. Głównie pomidory i ogórki. Bardzo dobre plony, bez dodatków w postaci sztucznych nawozów, wyłącznie te naturalne 😉 Oczywiście pomidory nie wyglądają tak ładnie jak te w marketach, ale mają bez porównania lepszy smak – warto spróbować. Tylko stawiajcie np. na automatyczne podlewanie. Masa z tym roboty.

  3. Mamy za sobą pierwszy sezon pomidorowy – nawet nie spodziewaliśmy się takich plonów. To niewielki foljak, pod własne potrzeby. Doszło do tego, że musimy te pomidory sprzedawać, jeszcze na tym interesie zarobimy 😉

  4. Szklarnia to o wiele wyższe koszty – to raczej jeśli chcecie się tym zajmować na poważnie. Pod własne potrzeby wystarczy zwyczajny foliak – nasz jest dosyć mały, ale wystarczy. Pomidory, ogórki + podstawowe warzywa pod własne potrzeby. Piękna sprawa.

  5. Witam, od kilku lat mam tunel ze stalowej konstrukcji, pokryty folią 4 warstwową, bardzo mocna i wytrzymała. Przy dobrym użytkowaniu wytrzyma na pewno długo.

  6. Tunel gotowy bardzo fajna sprawa.
    Ale sa minusy ( z doswiadczenia)
    NIEWIAZAc pomidorow do konstrukcji, obciaza one stelarz bedzie sie gioł a jesli łaczenia plastikowo odksztalca sie i polamia. Swoje zostawilem na zime warunek podeprzec łaczenia i pilnowac aby niezalegał snieg. Foia z wtopiona siatka ziem zniosla bez uszczerbku ale stelaz troche sie zgiol ( pomidory do konstrukcji snieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *